Поради по підготовці до ЗНО

Під час тестування перевіряються найрізноманітніші риси випускника школи - від знань до якостей пам’яті, мислення та вміння зберігати спокій, опанувати себе в екстремальній ситуації, впевненість у своїх силах. Тому психологи радять учням в період підготовки до іспитів дотримуватись таких рекомендацій:

Налаштуйте себе на успіх. Якщо ви програмуєте себе на невдачу, посилюється тривога, внаслідок чого погіршується пам'ять, мислення, змінюється настрій, знижується працездатність.

Зосередитись потрібно не на відчутті тривоги, а на успішності виконання поставленого завдання. Певний рівень хвилювання - це нормально, мобілізувати ваші інтелектуальні ресурси допоможе правильна організація повторення, дотримання режиму дня, релаксація.

Варто виконати якнайбільше опублікованих тестів – це дає вам оптимальний досвід саморегуляції під час тестування, надасть впевненості в своїх силах.

Правильна організація вивчення, повторення та узагальнення навчального матеріалу - не механічно, а вдумливо, зосередившись на змісті, використовувати прийоми мнемотехніки та аналізу.

Дотримання режиму навчання, харчування та відпочинку, не варто відмовлятись від занять улюбленим видом спорту, прогулянок на свіжому повітрі та спілкування з товаришами.

Збалансоване та повноцінне харчування, багате вітамінами. здоровий сон та відпочинок зменшать навантаження на нервову систему.

Упевненість в своїх знаннях, уміння вололодіти своїми емоціями та почуттями, психологічний комфорт у спілкуванні з близькими – запорука вашої самореалізації в період підготовки до тестування.

 

Поради психолога

Під час самостійної підготовки до ЗНО краще виконувати побільше різних тестових завдань. Їх можна знайти на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти і ВНЗ України, на спеціалізованих web-порталах. Виконуючи тестові завдання, контролюйте, скільки часу у вас займає пошук відповідей.

      Щоб зовнішнє тестування пройшло успішно, необхідно не лише вивчити, систематизувати матеріал, а й попрацювати над своїм зовнішнім виглядом та поведінкою.

    Зовнішнє тестування вимагає завчасної підготовки, в тому числі й психологічної.

    Не варто ставити перед собою надзвичайно складні завдання, адже чим менше часу залишається до тестування, тим важче їх виконати. Краще сформулювати основну задачу, потім розбити її на невеликі частини, які дійсно можна вирішити у визначений проміжок часу.  Це допоможе зменшити хвилювання, викликане майбутнім зовнішнім тестуванням, а сам шлях до успішного складання тестів ЗНО буде не таким тернистим.

   Кожен день варто виконувати спеціальні вправи, які допоможуть зняти емоційне напруження і втому. В день зовнішнього тестування такі вже звичні вправи допоможуть швидко побороти хвилювання.

   Якщо ви впевнені в своїх силах і вмієте здобувати знання, то самостійний спосіб підготовки до зовнішнього тестування може виявитися найбільш ефективним. Головне – правильна мотивація.

Необхідно:

 • виспатися, щоб встати в доброму гуморі, бадьорим, готовим до великих звершень;

 • підготуватися психологічно, налаштуватися лише на позитив. Для цього можна роздрукувати власний сертифікат, у якому варто проставити по вибраним для тестування предметам максимальну кількість балів. Буде добре, якщо такий сертифікат буде постійно перед очима;

 • закохатися у вибраний для ЗНО предмет, відчути, що він вартий захоплення, інтересу. У своє захоплення слід дійсно повірити;

 • пам’ятати, що думки матеріалізуються, тому не слід сумніватися у своїх знаннях. Краще думати про можливості, які відкриваються після складання ЗНО: про нових друзів, про омріяну професію, про переваги студентського життя;• просто повторити вивчений матеріал, щоб впевнено почуватися на зовнішньому тестуванні. Для цього краще виділити той час, коли працюється найкраще;

 • за декілька днів до тестування можна «сісти» на спеціальну «розумову» дієту. До звичайного раціону можна додати мюслі, банани, родзинки, горіхи і шоколад;

 • провести вільний час на свіжому повітрі, найкраще – в парку.

 

Як підготуватися до ЗНО

 

 Спочатку підготуй місце для занять. Забери зі столі усі зайві предмети, зручно розклади свої зошити, підручники, ручки тощо;

 Можна доповнити інтер’єр кімнати жовтим та фіолетовим кольорами, оскільки вони підвищують розумову активність. НЕ потрібно перефарбовувати стіни, а достатньо картини, занавіски, серветки, лампи, тощо. Також цікаво зауважити, що за твердженням вчених запах лимону у вашій кімнаті підвищує розумову працездатність на 20%.

 Склади план своєї роботи. Перед тим визнач - Хто ти є ? - сова чи жайворонок. Склади план занять на кожен день. Важливо чітко знати, що ти робиш і не говорити усім оточуючим: « Я займаюся чи готуюсь» , а « Я вивчаю саме певний розділ, конкретний матеріал»;

 Починай із найважчого, але посильного. Легше і приємніше залишай на після обіду.

 Змінюй заняття із відпочинком. Психологи встановили, що оптимальна тривалість заняття 30-40 хв. Максимум уваги досягається після 10-15 хв. від початку роботи. Тривалість перерв у першій половині дня не повинна перевищувати 5-10 хв. У другій половині дня тривалість кожної наступної переви збільшуйте на 5 хв. Не забувай у час відпочинку робити зарядку, займатися спортом, робити короткі прогулянки, допомагати батькам, тобто повністю відволікатися від навчання на короткий час. .

 Тренуйся щоденно робити тести. Роби це із секундоміром.

 Не потрібно заучувати напам’ять певні тексти, вчися робити короткі записи, нотатки, регулярно їх переглядай.

 Регулярно повторюйте матеріал, бажано через 10 хв., після того, як ви вивчали новий матеріал, а згодом через добу. Кожне наступне повторення повинно бути коротшим попереднього.

 Займайся самопереконанням. При всій своїй простоті, це є дуже дієва зброя. Повторюй про себе: «Я знаю багато, я спокійний, я впевнений, я розумний і т.д.», «Я напишу добре тестування».

День перед здачею ЗНО

 Багато хто вважає, що щоб повністю підготуватися до іспитів бракує одного дня. Це невірно. Вже після обіду важливо припинити готуватися, здійснити прогулянку на свіжому повітрі, прийняти душ, підготувати одяг, документи, інші необхідні речі.

У день ЗНО

 Будь сконцентрованим. Не звертай уваги на поведінку оточуючих. Для тебе повинен існувати лише текст завдань і годинник.

 Дій швидко, але не поспішай. Перед тим як дати остаточну відповідь , двічі прочитай завдання, переконайся, що ти правильно зрозумів, що від тебе вимагається.

 Спочатку берись за ті завдання, у правильності відповідей на які ти не сумніваєшся. Пропускай! Потрібно навчитися швидко пропускати важкі і незрозумілі завдання, щоб згодом до них повернутися.

 Читай завжди уважно завдання до кінця. Розуміти завдання з перших слів і добудовувати закінчення за допомогою власної уяви – це надійний шлях до помилок.

 Думай лише про поточне завдання. Коли ти бачиш нове завдання, забудь про попереднє.

 Якщо попереднє завдання тобі не під силу, забудь про цю проблему. Наступне завдання це шанс набрати додаткові бали.

 Використовуй методику виключення. Якщо не знаєш правильної відповіді , то можна розпізнати усі невірні відповіді в силу їхньої абсурдності.

 Заплануй два круги. Завжди перевіряй себе. Навіть якщо відповідь легка і однозначна на перший погляд.

 Вгадуй. Довірся власній інтуїції і вона разом із твоїм логічним мисленням.